Obědová léčba perfekcionismu a prokrastinace

Pětihodinový oběd

Dnes jsem strávila příjemný pětihodinový oběd (ano, čtete správně a ne, nejsem z jiné Galaxie, kde měří čas jinou časomírou. To jen dnes byla sobota, já si udělala volno od všeho a od všech)  s jednou zajímavou Američankou, kterou jsem potkala poprvé před dvěma týdny na akci se společnými známými.

Viděly jsme se podruhé v životě. Ona, ostřílená manažerka plavající již mnoho let ve vodách americké korporátní kultury zvučných a celosvětově známých firem. Já, původem holka z vesnice v Čechách, většinu života buď na mateřské či v domácnosti, neboli, jak se hezky v Americe říká, „homemaker“.

No dobře,  přeskočila jsem  studium na základce, střední a vysoké škole  – a těch pár let výuky kroužku angličtiny a  mého finančního poradcování je v porovnání s časem na mateřské a homemakerováním jen pětiminutovkou na mých životních hodinkách.

prokrastinace

Prokrastinace

Homemaker – tvůrce domova

Slovíčko „homemaker“ jsem  tady v USA během posledních osmi let hrdě vyplňovala do kolonek všech dokumentů tázajících se na mé zaměstnání . Přece jen „tvůrce domova“ zní vznešeněji než žena na mateřské dovolené nebo v domácnosti. Za slovem „tvůrce“ si každý představí nějakou povznášející činnost, za slovem „mateřská dovolená“ , či „v domácnosti“ si  někteří  lidé naopak představí nožky nahoře.

Což je samozřejmě velký omyl, velmi pěkně ilustrovaný v tomto vtípku:

Jednou manžel přijde domů a tam je příšerná spoušť  – v kuchyni rozsypaná mouka na zemi, toaletním papírem omotané židle, hračky rozházené po celém obýváku, na sedačce napatlaná nutela, děti se honí z jednoho pokoje do druhého… Zděšeně hledá manželku. Když ji najde zavřenou v ložnici, tak se hned ptá: „Proboha, co se tady dnes stalo?“ Ona odpoví: “ Ale nic. Víš, jak se mě pokaždé ptáš, když se vrátíš domů z práce, co jsem tu dneska vlastně celý den dělala? No, tak dnes jsem nedělala NIC.“

 BLISS a FLOW

Tak zpátky k obědu. Pětihodinovku jsme si s paní manažerkou obě strašně moc užily. Téma střídalo téma a asi bychom tam ještě seděly, kdyby už nezačal padat soumrak .

Taky se vám někdy stane, že někoho potkáte a máte pocit, jako byste ho už znali? Že sdílíte stejné zájmy a je nespočet témat, která můžete otevřít a vlastně se v nich navzájem doplňujete a rozhovor plyne bez zádrhelů a tak zajímavě, že se ztratíte v přítomném okamžiku a pociťujete absolutní vnitřní klid a příval energie, protože hovoříte o něčem, co je VAŠE?

S čím se bytostně ztotožňujete a nesmírně vás to baví?

Pokud si na poslední otázku odpovíte ano, pak vězte, že jste na dobré cestě nejen k vnitřní vyrovnanosti, ale i k pokoření strašáků jakými jsou např. perfekcionismus nebo prokrastinace.

Popsanému stavu se totiž říká

  • BLISS = absolutní štěstí nebo
  • FLOW = stav, kdy jste ponořeni do činnosti, soustředěni tak moc, že nevnímáte nic kolem a váš vnitřní zásobník energie se při tom samovolně naplňuje po okraj.

 

štěstí, pohoda

 

Účinná pilulka

Příval nabyté energie vám pak umožní  pustit se do věcí, které jste odkládali – vyzkoušeno na mé vlastní mozkové hemisféře – rozmrzá poměrně rychle.  Energie zároveň způsobí , že jste schopni nadhledu a tudíž nepodlehnete tak lehce pokušení dělat všechno perfektně.

Lehčeji si dovedete říct: „No, a co?! Vždyť svět zůstane stát i tak. Je jedno, co si o mně ostatní myslí. Udělala jsem maximum momentálně možného a to STAČÍ. Šup na další úkol.“ Lehčeji  jste schopni se ztotožnít s objektivní pravdou, že nikdo není perfektní/dokonalý.

Dostatek energie nám umožňuje

  • vycentrovat naše vnímání
  • získat vnitřní jistotu a tím i
  • naslouchat své intuici, která je obvykle dobrým léčitelem všech našich nešvarných nenávyků skrývajících se pod rouškou perfekcionismu.

 

lecba perfekcionismus a prokrastinace 1

Pokračování příště…

A o čem jsme vlastně tak zaujatě obě debatovaly? Dnes už neprozradím. Jsou tu  totiž 3.00 hodiny ráno a já noční můra se potřebuju sklátit do postele. Avšak slibuji před svou obrazovkou počítače, že vás dlouho napínat nebudu.

V mezidobí  si ráda v komentářích přečtu vaše zkušenosti s homemakerováním,  se stavy typu BLISS anebo FLOW, léčbou prokrastinace a perfekcionismu, či cokoliv jiného, co vás zrovna po přečtení  tohoto článku napadne – fantazii se meze nekladou.

Šárka Hošková
Dnes si užívám svůj život v USA, ale i kdekoliv na světě svobodně, radostně a s vědomím neomezených možností a díky tomu pomáhám lidem, aby si plnili své, nejen americké, sny. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře